Asztria
 
Az Asztriai Hercegsg (spanyolul Principado de Asturias, asztriai nyelven Principu d'Asturies) Spanyolorszg szaki rsznek egyik nagymlt s sokat igr tartomnya. Galcia, Kantbria s a nagy dli szomszd, Kasztlia s Len kztt terl el az Atlanti-cen partjn, a Vizcayai-blben. Ezt az blt szoks Kantbriai-tengernek is nevezni. Asztria neve misztikus hegysgeket, gynyr zld vidket, halszfalvakat, rmai romokat idz. Azok a turistk is ezeket valljk a hercegsgrl, akik manapsg egyre nagyobb szmban keresik fel vidkeit.
Szkhelye: |
Oviedo |
Terlete: |
10 604 km² |
Lakossga: |
1 073 761 f |
Npsrsg: |
100 f/km² |
Tartomnyai: |
Asztria |
Hivatalos honlap: |
Gobierno del Principado de Asturias.es |
(spany.Asturias) Spanyolorszg egykori tartomnya; hatrai -on a Biscayai bl, K-en Santander, D-en Leon s Ny-on Gallia terlete 10,595 km2, (1887) 595,420 lak. Asztria egykor mint fejedelemsg kt frszbl llott melyek fvrosaik utn A. d"Oviedo s A. de Santillana nvvel birtak.Mita az utbbi vrost (1833) a santanderi kerlethez csatoltk, a kerletnk hivatalos neve Oviedo. Asztria hegyes vidk az asturiai hegysg (Sierra de Asturias), a cantabriai hegysgnek egy ga vonul rajta vgig. Magas cscsok (kztk a Torre de Ceredo 2678 m.) klnsen a keleti vidkeken emelkednek ki, melyek kztt mly, regnyes, jl mivelt vlgyek vonulnak, melyeket szmos hegyi foly (Navia, Nalon, Sella, Deva stb.) ntzi s ezek a rendkivl szaggatott partokon mlenek az Atlanti-cenba.
A part jobbra a tenger felett 100 m-ig emelked fensiksg, mely meredek s szakadozott sziklkban vgzdik. Az ghajlat mrskelt, habr a leghidegebb az egsz flszigeten. Termkei: gabona (nem elegend, br a hegylejtk s vlgyek gondosan vannak mvelve), hvelyes vetemnyek (klnsen bab), rpa, gymlcs (alma, melybl almabor kszl), burgonya, gesztenye, di s mogyor; a mlyebben fekv meleg vlgyekben szll s citrom is terem. A legelk kitnek s a j takarmny elsegti az llattenysztst, melyet a hegyes vidkeken svjci mdon znek. Asztriban szmos s j, kitart lovat is tenysztenek. A halszat nagyon jvedelmez. A hegyekben kitn mrvny, vas, rz, kszn bven van, melyeket nagyobbra angol trsasgok aknznak ki. A. kereskedse nem jelentktelen, azonban, minthogy az ipar mg parlagon hever, csak nyers termnyeket szllt a klfldre.
A tengeri kereskeds nagyobb a szrazfldinl; a parton szmos kikthely van, azonban nagy, biztos kikti nincsenek. Az asturiai np ers, btor, mersz, igazsgszeret, munks s nyugodt kedly. Eredett a gtoktl szrmaztatja s valban ezeknek az s lakkkal val egyeslsbl eredt. Az Asztriak, miknt a leoniak, baszkok stb. "rgi keresztnyeknek" (Christianos viejos) nevezik magukat s minden arab vegylktl ment tjszlssal lnek, mely a mai kasztiliai nyelv anyjnak tekinthet. Mivel azonban valamennyien hegyeik kzt nem lhetnek meg, a gtok bszke sarjai kenyerket a klfldn mint kocsisok s szolgk keresik s mint ilyenek nagyon megbzhatk.
Asztria lakossga nagyrszt sztszrt tanykon s hzcsoportokban lakik; iskolk, faluk s templomok gyakran egy napi jrsra vannak egymstl s mg a kolostorok sem tarthattk fenn magukat a lakosok szegnysge s a talaj termketlensge miatt. A karthagi s rmai hditk ellenben is megtartotta fggetlensgt. Midn a Pireneusi flszigetet a mrok elleptk, Pelajo az Ansenai barlang kr gyjt a flsziget keresztnyeit, akiknek ln a mrok minden tmadst visszaverte. Pelajo 3. utda, Froila 761-ben Oviedot alaptotta. Oviedo kirlysg magban foglalta Asztrin kivl Navarrt, Galicit s a Dueroig terjed fldet. 913-ban II. Ordono a szkhelyt Leon-ba tette t s orszga a Leon kirlysg nevt vette fl. 1388 ta a spanyol trnrks Asztr hercegi cmt viseli.
Oviedo
 
Vroshza San Salvador Katedrlis

Oviedoi sznhz

Oviedoi sportcsarnok
1. spanyol tartomny a tenger, Santander, Leon s Lugo kzt, 10,894 km2 terlet, 593,711 lakos. Oviedo megfelel az Oviedo-i Asturinak (l. Asturia).
2. Oviedo az ugyanily nev spanyol tartomnynak, egykoron egsz Asturinak, pspksgnek s egyetemnek szkhelye, 25 km.-nyire az Atlanti-ocentl, vast mellett, (1887) 42,716 lak, br-, kalapgyrtssal, kirlyi fegyvergyrral. A Nalon s Norra kzt magaslatokon plt s . fell a Sierra de Naranco ltal vdett vros br rgi, de tiszta s rendes. A 71. megkezdett s 830. megnagyobbtott templom krl keletkezett. Ezen ksbben (1528) jra ptett templomnak legrgibb rsze a Camara santa; gt tornya 80 m. magas s egyike a legszebbeknek Spanyolorszgban; a templomban szmos rtkes ereklyt riznek, amin a Pelago fakeresztje, a gyzelem keresztje; a Szz Kroly kpolnjban vannak az asturiai hercegek, kirlyok s kirlynk sremlkei. Egyb jelentkenyebb pletek: a Casas consistoriales (vroshz) 1662-bl; a San-Tirso-templom; a Corte romjai, amely Szz Alfonz palotja volt; a del Parque-hercegek palotja, amely most fegyvergyr; a Capo-Sangado-palota stb.
Jovellanos fekete mrvnybl ksztett szobra szintn dsze a vrosnak. Az egyetem, szp modern plet, a vroson kivl ll. Szp sta helyek s egy botanikus kert az dls szolglatban llanak. Kzelben van a Santa Maria de Naranco templom, egyike Eurpa legrgibb (VII. sz.) ilynem pleteinek; a kis Priorio falu, vagyis Caldas de O. svnyvzforrsokkal; vgl 11 km.-nyire a Trubia s Nalon sszefolysnl El Fabrico de Trubia nagy kirlyi vas- s aclmvekkel, gyuntvel s fegyvergyrral. O. (Oventum) 760. alapttatott. A IX. sz. elejn Szz Alfonz Pravibl ide tette t szkhelyt. |